Turinys

Naujienos!

Redakcija
Apie sumanymą...
Projekto rėmimas

Straipsniai

Lituanikonų istorija

Savaitėlė

Fandomas:
asmenybės
fantastikos klubai
fanzinai
renginiai
spauda apie mus

Literatūra:
premijos
naujos knygos
knygų recenzijos

Skaitiniai:
lietuvių fantastika
užsienio fantastika

Menas

Filmai

Žaidimai

KONKURSAI

Linkis klausia

Filksingas!

Forumas

Nuorodos

 Fantastika rusų kalba

 Apklausa

Ar jums nenusibodo būti fantastu?

Kažkokiai dalelytei vis nenusibosta (52.63%)
Nusibodo, o čia užeinu, norėdamas pasišaipyti (2.63%)
Ne, toks jau aš - fantastiškas (15.79%)
Geriau būčiau magas, bet ne tam pasauly gimiau... (26.32%)
Aš ne fantastas, aš tik darau iš to verslą (2.63%)

Atsakė: 38 žm.

 

Literatūra: Naujos knygos 2004 m. kovas

Ką gi, kovo mėnesio grand naujienomis pavadinčiau ilgai lauktą J. Žilinsko „Genomą“, panašu, neblogą rinkinuką „Disko 2000“ bei pačioje kovo pabaigoje/balandžio pradžioje pasirodžiusį A. Sapkovskio „Juokdarių bokštą“.

 

Lietuvių fantastikos biblioteka, tomas Nr. 2 – „Genomas“

 

Pradėkime nuo lietuviškųjų fantastikos naujienų. Kovo 20 d. A. Mickevičiaus bibliotekos konferencijų salėje iškilmingai ir viešai buvo pristatytas antrasis „Lietuvių fantastikos bibliotekos“ tomas (beje, internetinėje „Eridano“ svetainėje skyrius „LFB“ vis dar nepapildytas...;) – Justino Žilinsko romanas „Genomas 3000“.

Taigi, „Eridano“ leidykla tęsi pažadus skatinti ir leisti lietuvišką fantastiką, o fantastikos mėgėjai gali jau mėginti lyginti du pirmuosius „Lietuvių fantastikos bibliotekos“ tomelius (juo labiau, kad labai simboliškai vienas atstovauja Science Fiction, o kitas Fantasy) su užsienio fantastų knygomis.

Trumpai apibūdinant romaną galima pastebėti, kad jis stengiasi aprėpti gana nemažus SF dirvonus: tai futuristinis technotrileris, ar galbūt tiksliau – fantastinis detektyvas (beje, nuo pat pirmųjų puslapių autorius masina užuominomis, jog susidursime ir su ateities „rugsėjo 11-ąja“), pagardintas geru socialinės fantastikos gabalu, ateities technologijų įmantrybėmis ir pan.

Kaip pastebėjo ne vienas skaitytojas, knyga „lengvai skaitosi“, tad „Laumės mėnesio“ tradicijos perskaityti knygelę per pusdienį ar pusnaktę, regis, sėkmingai tęsiamos.

Taigi, o apie pačią knygą daugiau galite pasiskaityti ČIA.

O skaičiusieji ją gali aptarti ČIA.

 

„Kūrėjo kodeksas“: mechaninė evoliucija prieš biologinę

 

Kita „Eridano“ knyga, į kurią vertėtų atkreipti dėmesį – Jameso P. Hogano „Kūrėjo kodeksas“.

Jau knygos prologe susiduriame su gana įdomiai aprašytu atveju apie visiškai robotizuotą kosminį laivą/klajūną, kuriam gerokai kliuvo nuo netoliese sprogusios supernovos... Pažeistas laivas teškiasi į pirmą pasitaikiusią planetą, tačiau, užuot ją adaptavę savo reikmėm, kaip jau ne kartą nutiko, „išprotėję“ laivo mechanizmai ima vystytis tik sau suprantama linkme, tiesa, labai primenančia Darvino evoliucijos dėsnius... O čia po ranka dar pasipainioja žemiečių erdvėlaivis... Taigi, kas nutiks, biologinės evoliucijos aukščiausiajai grandžiai sutikus mechaninį tokios evoliucijos analogą?..

 

 

 

 

„Disko 2000“ arba 2000-ųjų psichozės atgarsiai

 

Tikriausiai dar prisimenate, kaip 1999-ųjų gruodžio dienomis daugelis (tiesa, beveik rimtai) pusbalsiu murmėjo apie pasaulio pabaigą, „2000-ųjų problemą“ ir pan. Na, tiesa, kalbų tikriausiai buvo gerokai mažiau, nei 1000-aisiais metais, kai Vakarų Europoje visai rimtai laukta pasaulio pabaigos, bet vis dėlto... Vis dėlto tų kalbų pakako, kad vaizduotės nestokojantys fantastai specialiai tai temai neprikurtų apsakymų, o malonūs leidėjai jų neapsiimtų išleisti.

Taigi, „Ast“ mano labai mėgiamoje serijoje „Alternatyva“ išleido net 19-kos apsakymų rinkinuką. Visuose apsakymuose pasakojama apie paskutines 1999-ųjų metų gruodžio 31 d. valandas. O tarp tų 19-kos autorių tokios garsios pavardės kaip, pvz.., žymiosios cyberpunk rašytojos Pat Cadigan („Stebint tūkstantmečių kaitą“) ar Neilo Stivensono („Trekšt“)

Įdomu, kad ši knyga pirmą kartą buvo išleista dar 1998-aisiais, Anglijoje. Kaip teigiama vienoje iš rinkinio apžvalgų: „Knygos dėmesys sutelktas ne tiek į pačią datą, kiek į susijusias su ja baimes ir fantazijas, kurių prisigalvojo žmonės, įsikandę dienos X idėją paskutinius trisdešimtį metų.“

Taigi, „Disko 2000“ stengiamasi aprėpti visus žanrus: beprotystę, religinį fanatizmą, savižudybių kultus, ateities technologijas, chemines avarijas ir net pasaulinį masinės informacijos priemonių suokalbį...

Lietuvoje kol kas šios knygos nepastebėjau, o nebijantys gadinti akių skaitydami „iš kompiuterio“ gali visą rinkinį rasti ČIA.

 

Husitų karai pagal Sapkovskį –„Juokdarių bokštas“

 

Pagaliau rusiškai pasirodė seniai aptarinėtas, nepabijokim tų žodžių, vieno geriausių pastarųjų metų fantasy žanro autorių, A. Sapkovskio, romanas „Juokdarių bokštas“ (originalas, berods, vadinosi „Kvailių bokštas“ (Narrenturm), bet rusų leidėjai, atrodo, nusprendė, kad žodis „Juokdarių...“ komerciškai sėkmingesnis). Knygą serijoje „Vek drakona“ išleido „Ast“.

Taigi, apie patį romaną...

Kaip vienam interviu išsitarė pats „pan Sapkovskij“, šiuo metu jis rašo istorinę trilogiją su fantastikos elementais. Pirmosios „Juokdarių bokšto“ dalies veiksmas vyksta 1425-1430 m., husitų karų laikais, kai husitai pradėjo „revoliucijos eksportą“ į kaimynines šalis, o taip pat ir Sileziją... Knyga sumanyta kaip „plėšikų romanas“.

Taigi, pačiam husitų karų įkarštyje vienas toks Reinevanas iš Seliavos „užstato ragus“ kilmingajam riteriui Gelfradui fon Sterkui. Pastarasis su gauja draugų ir giminių leidžiasi persekioti vargšo lovelaso, kuris, lydimas į asmens sargybinius pasisiūliusio (ar pasiūlyto) atsiskyrėlio Šalrėjaus (vienuolyne atgailavusio už savo šėliojimus), sprunka į Vengriją...

Savo interviu žurnalui „Fantastikos realybė“ Sapkovskis teigia, kad pasirinkti husitų karų tematiką jį privertė, švelniai tariant, nevienareikšmis lenkų istorikų požiūris į tai:

„Maždaug taip vidutinis lenkas ir žvelgė į husitus: tai – kalės vaikai, naikinę lenkų katalikų šventenybes. Po to atėjo komunistai – ir paklusnūs istorikai husitų judėjimą pavertė vos ne į proletarinę revoliuciją...“ Taigi, „Tiesa manipuliavo kaip norėjo... Rašytojui tokia situacija – puiki proga išreikšti savo meistriškumą ir idėjas, nes, kai rašytojas rašo, jis gali manipuliuoti manipuliacijomis.“

Kiek detaliau apie knygą, jos ištrauką bei interviu su A. Sapkovskiu rasite ČIA.

Beje, interviu „Sapas“ atskleidžia savo kulinarinius sugebėjimus, žinias apie egzorcizmą ir savo požiūrį į „Raganiaus“ ekranizaciją, taip pat išsako nuomonę apie „Žiedų valdovo“ ir „Hario Poterio“ filmus.

Ir pabaigai nesusilaikysiu nepacitavęs Sapkovskio atsakymą į klausimą, ar jis tiki Gėrio pergale prieš Blogį:

„Tai itin intymi ir privati sfera. Lenkų šlėktos į tokius klausimus paprastai neatsako. Bet „Fantastikos realybei“, su kuria susiklostė itin šilti santykiai, padarysiu išimtį ir atsakysiu: netikiu. Tris kartus – netikiu.“

 
 




Copyright by Fantastika.lt team.
All rights reserved. 2003