Turinys

Naujienos!

Redakcija
Apie sumanymą...
Projekto rėmimas

Straipsniai

Lituanikonų istorija

Savaitėlė

Fandomas:
asmenybės
fantastikos klubai
fanzinai
renginiai
spauda apie mus

Literatūra:
premijos
naujos knygos
knygų recenzijos

Skaitiniai:
lietuvių fantastika
užsienio fantastika

Menas

Filmai

Žaidimai

KONKURSAI

Linkis klausia

Filksingas!

Forumas

Nuorodos

 Fantastika rusų kalba

 Apklausa

Ar jums nenusibodo būti fantastu?

Kažkokiai dalelytei vis nenusibosta (52.63%)
Nusibodo, o čia užeinu, norėdamas pasišaipyti (2.63%)
Ne, toks jau aš - fantastiškas (15.79%)
Geriau būčiau magas, bet ne tam pasauly gimiau... (26.32%)
Aš ne fantastas, aš tik darau iš to verslą (2.63%)

Atsakė: 38 žm.

 

Terminatorius 3: mašinų sukilimas

 

Internetas mus pražudys...

Konservatorių ideologas Edmundas Berkas (Edmund Burke) po visų tų baisybių, kurios kilo per Didžiąją Prancūzų revoliuciją ir po jos suformulavo vieną iš pagrindinių šios ideologijos principų: „jeigu galima nekeisti - nekeisk“.

Džiugu, kad trečiojo „Terminatoriados“ filmo kūrėjai šį principą pritaikė. Juk „Terminatorius“ seniai tapo kino legenda, kurią liesti, ir dar be didžiojo Džeimso Kamerono (James Cameron) rankų – šiukštu! Taigi, filmo prodiuseriai bei režisierius Džonas Mostou (John Mostow) pasuko gerai išmintu takeliu. Ir ačiū Dievui! Kaip vėliau pasakojo pats tikriausias terminatorius – būsimasis gubernatorius Arnoldas Švarcenegeris, trečiosios dalies nebuvo tiek ilgai (dvylika metų!) tik dėl to, jog… Džeimso Kamerono žmonai po skyrybų priklausė ½ teisių į pelningą kūrinį ir jų nesisekė lengvai atgauti. Bet gerai uodžiantiems pinigus ir ši kliūtis pasirodė įveikiama! Tiesa, kūrėjams nepavyko prikalbinti dviejų aktorių, vaidinusių pagrindinius pirmos – antros dalių veikėjus: Saros Konor (vaidino Linda Hamilton) ir Džono Konoro (vaidino Deividas Ferlongas (David Furlong)). Taigi, Sarai Konor buvo lemta numirti, o Džono Konoro vaidmenį perimti beveik nežinomam Nikui Stalui (Nick Stahl). O kad per du filmus beveik nupoliruotas siužetas (vienas naikina, vienas saugo, vienas bėga) turėtų nors truputį originalumo, atsirado terminatorė – naujos kartos kibernetinis organizmas T-X, suvaidintas manekenės Kristanos Loken. Tiesa, šis kiborgas ne toks novatoriškas kaip kažkada pasirodęs T-1000 (ar prisimenate scenų sceną, kai šis prietaisiukas persilieja per grotas ir užkliūna tik pistoletas?), bet žvilgsnis, žvilgsnis! Femme fatale visa tų žodžių prasme!

Net ir karste Jis jus išgelbės!

Pasakoti ar nagrinėti T3 siužetą, kaip nujaučiate – beviltiška. Jis toks pats sąlyginis, idėjiškai netikęs bei nereikšmingas, kaip ir ankstesnėse dalyse. Net ir toje vietoje, kur kūrėjai norėjo pasakyti kažką naujo – „Skynet“ = „Internet“ įsivėlė didžiausias loginis liapsusas: na, pasakykite, kiek ilgai dirbtinis protas veiktų Internete, jei branduoliniai užtaisai vieną po kito grybais apaugina miestus?! Taigi, velniop (© žinote kieno) tą siužetą. Pasidžiaukime kitkuo.

Ir pasidžiaukime tuo, kad šitoje pertemptų ir pernaudotų idėjų filmų eroje kūrėjai sugebėjo sukurti neištemptą, stilingą ir maloniai žiūrimą filmą! Atsistojęs iš patogios spoksotojo kėdės aš tiesiog džiūgavau – kaip gerai, kad ne visi režisieriai susirgo brolių Vačiovskių, Lukasų ar kitų naujųjų religijų kūrėjų manija – statyti trijų ir daugiau valandų ilgio filmus, kuriuose veiksmo scenos tęsiasi ištisą amžinybę! Taigi, pirmasis T3 privalumas – tai jo ilgis ir koncentruotumas. Jo metu žiovauti nėra kada. Veiksmas – atokvėpis – veiksmas (…) – pabaiga (tiesa, „atvira“, nes ketvirtoji dalis jau filmuojama), veiksmo ir kalbų scenos – nepertemptos, net ir pačios ilgiausios (pvz., gaudynės su kranu). Antrasis privalumas – humoras, kaip jau įprasta šiais laikais, daugiausia paremtas pokštais iš ankstesnių dalių arba kitų filmų. Tačiau nusikvatoti vietų ne viena ir ne dvi, kaip sakė pats T-101: „jūsų linksmumas man patinka. Jis sumažina mirties baimę ir neviltį“, išlikę ir tie patys lakoniški „atiduok rūbus“, „lauk!“, „ji sugrįš!“, papokštauta netgi moteriškų apatinių drabužėlių tema, taip pat - parengta bomba Konoro rankose sustoja ne ties skaičiukais "001", o "007"...

Trečiasis privalumas – tai nepiktnaudžiavimas specialiaisiais efektais. Efektai nėra ypatingi ar super noJi, vienintelė, nepakartojama!vatoriški, tačiau, kas ypač džiugina, dažnai nėra vien tik kompiuterinės paišalionės. Iš tiesų, daugelis efektingų scenų paremtos būtent jų turiniu, o ne grafika: pvz., man labai patiko terminatorės sumanymas prieš kraną, persekiojantį sprunkančių furgoną, paleisti nuotoline kontrole valdomas tuščias pora policijos mašinų ir dvi gaisrines. Kas gi geriau išvalys kelią gaudynėms? Švarcas su karstu ant peties – irgi super, o muštynės tualete iš viso nuostabios. Dirbama tvirtai ir senoviškai: gesintuvas, klozetas, kas po ranka papuola, o ne jokie „plazmaganai“ ar morfėjų katanos… Bravo! Pagaliau, ir scenelė, kai T-101 kovoja pats su savim dėl priešingų instrukcijų…

Ketvirtasis privalumas – T-X. Terminatorė – žavinga. Vaidybos nedaug, tačiau tos minimalias emocijas atspindinčios išraiškos, tas velniškai seksualiai šaltas grožis... Tikrai yra į ką pažiūrėti! Na, ir penktasis – senukas Švarcas. Formoje! Pasenęs robotas – kaip tik jam. Jaučiasi, kad būsimasis gubernatorius šį vaidmenį myli.

Ar tai jis atves žmoniją į pergalę?!Bene daugiausia abejonių sukelia štai koks kūrėjų sprendimas – Džoną Konorą iš savim pasitikinčio kieto paauglio padaryti prisinarkošinusiu depresyviu jaunuoliu. Daugelis žiūrovų šį sumanymą būtent ir keikė, nors jo pagrindimas yra gana logiškas – ar lengva gyventi, žinant, kad nuo tavo gyvybės priklauso ne bet ko, o žmonijos ateitis?! Be to, nujaučiant, kad T-1000 ar kas nors panašaus gali bet kurią akimirką vėl pasirodyti… Prisipažinsiu, pradžioje triznius Konoras man irgi nepatiko. Juk mes įpratę, kad žmonijos gelbėtojai turi būti panašūs į terminatorius, ar bent Briusą Vilį „5-ame elemente“. Tačiau, geriau apgalvojus, o kodėl gi ne? Ar ne tas yra didis, kuris sugeba įveikti savo silpnybes, kuris sugeba įtikėti savimi? Konorui dėl to net neprireikė besilankstančio šaukšto, užteko supratimo, kad jis – likimo įkaitas.

Reziumuoju – malonus filmelis laisvalaikio praleidimui, žiūrėtinas kino teatre. Smegenis patartina išjungti, į siužetą nesigilinti (beje, jūsų niekas ir nebando apmauti, kad žiūrite kokį nors filosofinės minties gigantą).

Bendras įvertinimas tokio tipo filmų kategorijoje – 4/5.

Antimatuoklis

P.S. Vertėjai ir vėl pasistengė: „Mašinų prisikėlimas“, kad juos kur prof. Pažūsis…

Apie filmelį galime ir padiskutuoti.

Kitos recenzijos: 1 (anglų k.), 2, 3 (rusų k.),

 
 




Copyright by Fantastika.lt team.
All rights reserved. 2003