Turinys

Naujienos!

Redakcija
Apie sumanymą...
Projekto rėmimas

Straipsniai

Lituanikonų istorija

Savaitėlė

Fandomas:
asmenybės
fantastikos klubai
fanzinai
renginiai
spauda apie mus

Literatūra:
premijos
naujos knygos
knygų recenzijos

Skaitiniai:
lietuvių fantastika
užsienio fantastika

Menas

Filmai

Žaidimai

KONKURSAI

Linkis klausia

Filksingas!

Forumas

Nuorodos

 Fantastika rusų kalba

 Apklausa

Ar jums nenusibodo būti fantastu?

Kažkokiai dalelytei vis nenusibosta (52.63%)
Nusibodo, o čia užeinu, norėdamas pasišaipyti (2.63%)
Ne, toks jau aš - fantastiškas (15.79%)
Geriau būčiau magas, bet ne tam pasauly gimiau... (26.32%)
Aš ne fantastas, aš tik darau iš to verslą (2.63%)

Atsakė: 38 žm.

 

Žaidimai: Kas yra kas?

 

Eilinio lietuvio vartotojo supratimu, stalo žaidimai šiais laikais apsiriboja Monopoliu, Šachmatais&Co bei pramoginiais-mokomaisiais ar lavinančiais pastabumą žaidimais. Parduotuvėse pateiktas tokių žaidimų asortimentas tikrai nesudaro įspūdžio, kad juos galėtų žaisti žmonės, vyresni, nei 10 metų. Turiu omenyje šlovingas Vilniaus parduotuves. Visa tai turbūt dėl to, kad Lietuvoje žaidžia tik vaikai, o suaugę nebrendylos, kurie gali susirasti sau Hobby Shop`ą kiekviename didesniame Europos mieste, mūsuose tiesiog nesiveisia. Todėl ir fantastinių stalo žaidimų Lietuvoje nebuvo, nėra ir nereikia.

End of story, close the book.

Tačiau jei jūs vis dėlto jau esate daugiau ar mažiau suaugęs ir vis dar jaučiate potraukį mėtyti kauliukus ir stumdyti figūrėles, tada aš palydėsiu jus į stalo žaidimų pasaulį, kuriame legionai tokių kaip jūs ;-). Šie žaidimai visada lyginami su kompiuteriniais, ir pastarieji, be abejonės, turi prieš juos daug pranašumų. Tačiau kiekvienas stalo žaidimas turi vieną ar kitą savybę, kuri yra nepasiekiama kompiuteriui. Viena iš takių savybių yra bendra: žaisdami stalo žaidimą, jūs betarpiškai bendraujate su savo partneriais ir oponentais - gyvais žmonėmis, o ne virtualiais įvaizdžiais.

Lietuvoje yra 2 specializuoti fantastinių žaidimų klubai: Legionas ir KKK Lotus. Be to, visuose fantastų klubuose (Vilniaus Dorado, Kauno Fenikse ir kitur) visada rasite gamerių ir jiems prijaučiančių. Žinoma, dauguma žaidėjų nepriklauso jokiems klubams, o tiesiog yra išsibarstę po visus miestus, susiplakę į izoliuotas kompanijas, kurios pamažu nyksta.

Toliau pateiksiu bendrą trijų didžiausių stalo žaidimų grupių apžvalgą, trumpą jų apibūdinimą, išskirtinius bruožus ir situaciją Lietuvoje.

1. Figūrėlių žaidimai (miniature/board games)

Bendras vaizdas: didelis stalas apstatytas pastatų maketais ir miniatiūrinėmis augalų bei kalvų kopijomis. Tarp jų tvarkingais stačiakampiais išrikiuoti spalvingų figūrėlių būriai, atstovaujantys dvi besikaunančias armijas. Žaidėjai, pasitelkę ruletes, stumdo šiuos būrius, meta juos į kovą vienus su kitais, mėto saujas kauliukų ir su pagarba patraukia nuo stalo "kritusius". Būtina reguliariai rėkti vienas ant kito, ginčytis dėl taisyklių ir kaltinti oponentą sukčiavimu. OK, sukčiauti irgi būtina, ypač jei sugebėjote rasti "skylę" taisyklėse.

Žaidimo principas: faktiškai, tai - žaidimas alaviniais kareivėliais su griežtai nustatytomis taisyklėmis. Žaidėjas, pirkdamas už taškus įvairias figūrėles, sukuria armiją, komandą, gaują ar pan. ir meta ją į kovą prieš oponento karius. Vieniems žaidimams yra reikalinga speciali lenta kaip šachmatuose, kitiems jos nereikia: žaidimo laukas sukuriamas tiesiog ant stalo, pasitelkus terrain`ą - pastatų maketus, landšafto elementų modelius ir pan.

Išskirtiniai bruožai: žaidimu neapsiribojama - daug laiko užima modelių surinkimas ir dažymas. Investicijos į figūrėles nulemia armijos, komandos ar gaujos stiprumą, todėl figūrėlių žaidimai - pati brangiausia stalo žaidimų rūšis.

Šios grupės žaidimai, žaisti Lietuvoje: Warhammer Fantasy Battle (pateiktas bendrame vaizde), Warhammer 40.000, Blood Bowl, Necromunda, Space Hulk, Warhammer Quest. Pagal pirmuosius tris buvo sukurti kompiuteriniai žaidimai.

Kur rasti Lietuvoje: aktyviausiai propaguojami Legione. Įsigyti galima tik per juos.

2. Kortų žaidimai (trading/collectable card games - TCG/CCG)

Bendras vaizdas: už stalo vienas priešais kitą sėdi du žmonės, vienas po kito jie traukia iš kaladžių kortas, kuriose pavaizduotos įvairios magiškos būtybės ir kerėjimo efektai, meta jas ant stalo, pasuka ir stumdo, ištardami trumpus žodžius "attack", "block", "done", su apmaudu akyse nuima spalvotus karoliukus iš gulinčios prie kiekvieno krūvelės.

Žaidimo principas: yra sąvadas bendrų taisyklių, tačiau ant kiekvienos kortos parašyta, ką konkrečiai ji daro. Kortų yra bent 500 skirtingų, kiekvienas žaidėjas prieš žaidimą sukuria apibrėžto dydžio kaladę, su kuria ir žaidžia. Vieniems žaidimams reikalingi kauliukai, kitiems - ne. Vyrauja dvikovos, tačiau daugumą žaidimų galima žaisti ir didesnėmis grupėmis, tokiu atveju tenka daryti ne tik strateginius sprendimus, bet ir diplomatinius žingsnius.

Išskirtiniai bruožai: kortos yra skirtingo pajėgumo ir retumo, jos parduodamos atsitiktinai sukurtais pakeliais po 10-15 kortų, todėl žaidėjai nuolat keičiasi tarpusavyje, atsikratydami nereikalingų kortų ir įgydami svarbias savo kaladei. Ypač stiprus kolekcionavimo elementas. Nuolat išleidžiamos naujos kortos, todėl žaidimo technika ir stilius pastoviai kinta. Nors kortos kainuoja ir pigiau, nei figūrėlės, bet, vėlgi, investicijos apsprendžia pajėgumą, todėl TCG - brangus žaidimas.

Šios grupės žaidimai, žaisti Lietuvoje: Magic: the Gathering (pateiktas bendrame vaizde), Illuminati, Spellfire, Vampire: the Eternal Struggle, Pokemon, Net Runner, Wizards of the Middle Earth, Harry Potter. Pagal Magic: the Gathering buvo sukurti net 2 kompiuteriniai žaidimai.

Kur rasti Lietuvoje: specializuojasi ir organizuoja reguliarius turnyrus KKK Lotus. Per juos galima ir pirkti. Kortų žaidimus Pokemon ir Harry Potter, skirtus vaikams, galima rasti parduotuvėse.

3. Vaidmenų žaidimai (role playing games - RPG)

Bendras vaizdas: už stalo, užversto popieriais, pieštukais, figūrėlėmis, knygomis ir maisto likučiais, sėdi 5 žmonės, vienas slepia nuo kitų kažkokį planą ir laikas nuo laiko pasakoja kitiems keturiems, ką jie pamato ir kas jiems nutinka. Šie, pertraukdami pirmąjį ir vienas kitą, skelbia, ką daro, lydėdami savo žodžius kauliukų metimais. Pirmojo akyse po truputį ima ryškėti neviltis, nes jis supranta, kad kontrolė vis labiau slysta iš rankų…

Žaidimo principas: žaidžia meistras (game/dungeon master) ir grupė iš 2-6 veikėjų. Meistras pagal iš anksto sugalvotą scenarijų (na, jis bent jau apsimeta, kad tokį turi) stato veikėjus į keblias, pavojingas ir/arba juokingas situacijas, o šie pasakoja, ką veikia. Jų veiksmų sėkmę lemia kauliukų metimai - storos taisyklių knygos apsprendžia, kaip veiksmai gali būti atspindėti žaidime. Kiekvienas veikėjas turi susikūręs savo personažą su fizinėmis savybėmis, įgūdžiais bei psichologiniais bruožais, išreikštais skaitinėmis vertėmis.

Išskirtiniai bruožai: nors taisyklės griežtos ir išsamios, RPG suteikia žaidėjams daugiausiai laisvės: taisyklių interpretavimas ir pakeitimai - tai grupės susitarimo reikalas. Egzistuoja gausybė kompiuterinių RPG, tarp kurių - populiarieji Diablo, Fallout, Baldur`s gate ir kiti. Nors stalo vaidmenų žaidimams nepasiekiamas kompiuterinių pusbrolių vizualusis efektas, jie gali pasiūlyti žymiai platesnę veiksmų laisvę. Iš kitų stalo žaidimų RPG išsiskiria savo pigumu: iš esmės žaidimui pakanka keleto lošimo kauliukų ir lapų popieriaus. Nebūtina turėti taisyklių knygą: pakanka, kad GM yra ją kažkada skaitęs. Ypatinga vaidmenų žaidimo rūšis - Life RPG. Tai žaidimo perkėlimas į gamtą, kur kovojama butaforiniais ginklais, pasidabinus šarvais, o dalis veiksmų sėkmės nustatoma kauliukų metimais ar kitais burtais. Life RPG - tai grandiozinis spektaklis po atviru dangumi, kuriame nėra ne žiūrovų, nei statistų, yra tik teisėjai ir žaidėjai, vaidinantys teigiamas ar neigiamas asmenybes ir atliekantys įvairias misijas.

Šios grupės žaidimų, žaistų Lietuvoje, daugybė, juos sunku išvardinti, kadangi teoriškai bet kas, nusisiurbęs iš interneto taisykles, gali žaisti. Populiariausi mūsuose ir visame pasaulyje: Dungeons and Dragons (pateiktas bendrame vaizde, nors iš esmės ten gali būti bet kuris RPG), GURPS, Ars Magica.

Kur rasti Lietuvoje: bet kur, kur yra fantastikos fanų. Meistrų rasite bet kuriame aukščiau minėtų klubų. Yra interneto konferencija, skirta GURPS sistemai (tiesa, dabar jau visai pridvėsusi). Life RPG atveju, egzistuoja mitinė Tolkino fanų brolija, kuri juos kartais organizuoja. Jos atstovą galima rasti Lotuse.

Pabaigai

Ši trumpa apžvalga nepretenduoja į išsamią stalo žaidimų analizę - tikiuosi, kad vėliau bus pateikti smulkūs straipsniai apie žaidimų grupes ir atskirus žaidimus. Norėjau tik supažindinti publiką su stalo žaidimų specifika. Pasirinkite, kuris jums labiausiai prie širdies, ir išbandykite jį, tačiau pamatysite, kad vieno jums neužteks. Ir tegul jums gerai krenta.

Shizzar

atgal

 
 




Copyright by Fantastika.lt team.
All rights reserved. 2003